Új vállalkozásba kezdenél friss anyukaként? Mondjuk, mire figyelj

Az, aki beosztottként dolgozik egy munkahelyen, valószínűleg titkon elgondolkodott már azon, vajon milyen lehet úgy ébredni, hogy nincs főnök, hogy magunk osztjuk be az időnket, vagy hogy nem kell gyomorgörccsel munkába indulni. Egyszóval úgy, hogy a saját vállalkozásunkban dolgozunk.

Ez a gondolat pedig sok olyan anyukában is megfogalmazódik, akik épp hogy csak túl vannak a babájuk születésén, de már fejben ott járnak, hogy vajon mi lesz akkor, ha vissza kell majd térni a munka világába.

Manapság egyszerű új vállalkozásba kezdeni, azonban meglehetősen kockázatos dolog. Kiváltképpen, ha mindeközben egy kisgyerekről is gondoskodnunk kell. Ennek ellenére egyre többen látják benne a potenciált.

A saját vállalkozás ötlete jó dolog, de egészen másképpen fest, hogyha éppen most érkezett egy csecsemő a családba. Kisgyerekkel vállalkozni jóval nagyobb rizikót jelent, hiszen ilyenkor elsősorban mégis a baba igényeihez kell alkalmazkodni, így hát a hagyományos munkarend mindenképpen felborul, újra kell tehát alakítani. 

A kockázatot az jelenti, hogy otthagyjuk a biztos állást, éppen ezért fontos tudni, hogy mibe vágunk bele.

Ha te is saját vállalkozásról álmodozol, miközben egy pici babáról is gondoskodnod kell, akkor hadd adjunk néhány jó tanácsot neked, hogy megkönnyítsük a döntést.

Azt lássuk be, hogy nem minden szülőnek van releváns tapasztalata, aki ilyenkor új vállalkozásba vág. Egy kis elszántsággal viszont szert tehetünk a cégvezetéshez szükséges tudásra. Legyen benned szenvedély az iránt, amit csinálni szeretnél, ez elengedhetetlen, hogy az álmodból valóság legyen. Ez azonban még kevés. Mielőtt belevágnál a vállalkozásod megalapításába, az alapismeretekről tájékozódnod kell. Könyvelés, pénzügy, marketing. És piackutatást is végezned kell, hogy működőképes-e az ötleted.

Tévhit, hogy ha saját üzlet nyitására adod a fejed, akkor majd több időd lesz a gyerekedre, sőt! Sok esetben az egyéni vállalkozás inkább több időt emészt fel, ráadásul nem csak hétköznap. Erre készülj fel, ahogy arra is, hogy a siker nem jön egyből. Akár több év is eltelhet, mire profitot hoz a cég. Erre az időre pedig elegendő tőkédnek kell lenni. Hogy mennyi az annyi, azt a pénzügyi tervedben kell leírnod. Merthogy bármennyire is kicsiben kezded, pénzügyileg tervezned kell. Rövid és hosszú távon is.

Végül: ne legyél egyedül. Egy partner az üzletben is jól jön. Üzlettárssal egyszerűbb vállalkozni, megoszlik a felelősség, így te is nagyobb biztonságban érzed majd magadat. Ez friss anyukaként még fontosabb, mint más élethelyzetben. Ugyanakkor nem csak egy üzlettársra lesz szükséged. Keress egy mentort is. Egy olyan valakit, akit szívesen követsz a vállalkozóvá válás útján. De jól jön egy olyan szakember segítsége is, aki vezet az úton. Mondjuk egy coach közreműködésének biztosan hasznát veszed.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük